Samarbetslagen ändrades 1.7.2025 – vad är viktigt för dig att veta?

Tidigare tillämpades samarbetslagen på företag som sysselsätter minst 20 arbetstagare, men från och med 1.7.2025 omfattas företag som sysselsätter minst 50 arbetstagare av samarbetslagens tillämpningsområde.

I fortsättningen tillämpas samarbetslagen begränsat på företag som sysselsätter 20–49 arbetstagare. Företag som sysselsätter färre än 20 arbetstagare omfattas fortfarande inte av samarbetslagen, precis som för närvarande. Förändringar gjordes även i tiderna för omställningsförhandlingar, vilket gäller alla företag som sysselsätter minst 20 anställda.

Förändringar i förhandlingstiderna

Minimiförhandlingstiderna för omställningsförhandlingar halveras från och med 1.7.2025. I fortsättningen är förhandlingstiderna 7 dagar eller 3 veckor beroende på antalet anställda och den åtgärd som arbetsgivaren planerar.

Förhandlingstiderna i företag med 20-49 anställda:

  • Omställningsförhandlingar behöver inte föras i fråga om permitteringar för viss tid som grundar sig på tillfällig minskning av arbetet (permittering som varar högst 90 dagar),
  • Företagen måste föra 7 dagar långa omställningsförhandlingar endast om arbetsgivaren under en period på 90 kalenderdagar överväger att säga upp, överföra till deltid, ensidigt ändra ett väsentligt villkor i arbetsavtalet av eller permittera minst 20 arbetstagare.

Förhandlingstiderna i företag med minst 50 anställda:

  • För företag med minst 50 arbetstagare är förhandlingstiden 7 dagar när arbetsgivaren planerar att säga upp, permittera tillsvidare, överföra till deltid eller ensidigt ändra ett väsentligt villkor i anställningsförhållandet för färre än 10 arbetstagare,
  • När arbetsgivaren planerar att permittera personal för högst 90 dagar på grund av tillfällig minskning av arbetet. Förhandlingstiden är 7 dagar, även om fler än 10 arbetstagare omfattas av den åtgärd som arbetsgivaren planerar. I andra fall är förhandlingstiden 3 veckor för företag med minst 50 anställda.

Dessa saker förblir oförändrade i omställningsförhandlingarna

Förhandlingstiden räknas fortfarande från det att omställningsförhandlingarna inleds och under dem måste man hinna behandla samma frågor som hittills trots att förhandlingstiden har förkortats.

Om alla ärenden inte har behandlats när minimiförhandlingstiden har uppfyllts ska man komma överens om en förlängning av förhandlingstiden. Om arbetsgivaren inte samtycker till att förlänga förhandlingstiden, lönar det sig att i förhandlingsprotokollet anteckna att man har begärt en förlängning och vad man inte hann behandla under förhandlingarna.

Observera att man i det kollektivavtal som tillämpas på arbetsplatsen kan ha kommit överens om andra tider för omställningsförhandlingar. Även om omställningsförhandlingar inte skulle behöva föras på grund av arbetsplatsens storlek ska arbetsgivaren ha en produktionsmässig eller ekonomisk orsak till uppsägningen. Om den uppsagda personen börjar fundera på huruvida arbetsgivaren hade grunder för uppsägningen, lönar det sig för personen att kontakta det egna förbundets anställningsrådgivning.

Kontinuerlig dialog i företag med 20-49 anställda

Från och med 1.7.2025 lättas den kontinuerliga dialogen mellan arbetsgivaren och personalen regelbundet i företag som sysselsätter 20-49 anställda. Trots att lagen ändras behöver man inte avstå från nuvarande och beprövad dialogpraxis på arbetsplatsen. Det lönar sig att föreslå för arbetsgivaren att dialogen fortsätts på samma sätt.

Utan en fungerande dialog på arbetsplatsen utnyttjar man inte arbetstagarnas bidrag till arbetsplatsens utveckling. Arbetsgivaren får dock i sista hand besluta om praxis för kontinuerlig dialog.

I praktiken ska man för dialogens del bestämma vilka frågor som behandlas i dialogen, hur ofta eller i vilka situationer dialogen förs och hur dialogen förs. Arbetsplatsens praxis för dialog och förändringar i den registreras och arbetsgivaren informerar personalen om dem.


Personalrepresentant – aktörer inom våra avtalsbranscher hjälper och ger dig råd i frågor som rör omställningsförhandlingar.
Medlem i YTN-förbundet – i frågor som gäller omställningsförhandlingar kan du vända dig till personalrepresentanten för din arbetsplats eller anställningsrådgivningen vid ditt eget YTN-förbund!