Skip to content

Teknologiateollisuuden ja kemian alan lakonuhat

Teollisuusliitto ja Ammattiliitto Pro jättivät tammikuussa 2025 lakkovaroitukset teknologiateollisuuteen sekä kemian alalle. Lakot toteutuvat em. aloilla erikseen nimetyissä yrityksissä 27.1.-1.2. ja 3.-8.2., mikäli liitot eivät sitä ennen pääse työantajan kanssa sopuun uusista työehtosopimuksista. Teollisuusliitto on  jättänyt lakkovaroituksia teknologiateollisuuteen erikseen nimettyihin yrityksiin 10.-14.2. ja 17.-21.2.2025.

Lisäksi liitot ovat julistaneet aloille myös muita painostustoimia kuten ylityökieltoja. Lisäksi muutamat SAK:laiset liitot ovat ilmoittaneet tukilakoista teknologiateollisuuteen.

Lakot tai muut painostustoimet eivät koske ylempiä toimihenkilöitä. Mahdollisten lakkojen aikana ylemmät toimihenkilöt työskentelevät normaalisti pitäytyen omissa työehtävissään, eivätkä tee lakonalaista työtä.

Mikäli sinuun sovelletaan työntekijöiden tai toimihenkilöiden työehtosopimuksia ja työskentelet lakkotaloissa, kysy tarvittaessa lisäohjeita omasta YTN-liitostasi.


YTN:n neuvottelutilannetta voit seurata päivittyvästä infostamme. Neuvottelusivultamme löydät myös tietoa tavoitteistamme sekä työehtosopimuksen merkityksestä.

Uutiset ja tiedotteet

Asiointipalvelu