Teknologiateollisuuden ja kemian alan lakkoavustusten haku
Julkaistu
Kategoriat
Avainsanat
Kerromme tällä sivulla ensin teknologiateollisuuden alan ja sitten kemian alan lakkoavustuksista. Tämän jälkeen sivulla on vielä yleiset ohjeet lakkoavustuksesta ja linkki, jonka avulla haet avustusta.
YTN:n teknologiateollisuuden alan lakot helmi-maaliskuussa 2025
YTN maksaa teknologiateollisuuden lakkoihin 28.2., 7.3., 14.3., 21.3. ja 28.3.2025 osallistuneille YTN:n jäsenliittojen jäsenille lakkoavustusta. Avustus maksetaan niiltä päiviltä, jolloin jäsen on ollut lakossa eikä työvuorolistan mukaisessa työvuorossa.
Lakkopäivien 28.2., 7.3. ja 14.4. osalta teknologiateollisuuden lakkoavustuksen haku on päättynyt. Jos et ehtinyt hakea lakkoavustusta, ota yhteys omaan liittoosi.
YTN:n kemian alan lakot huhtikuussa 2025
YTN maksaa kemian alan lakkoihin 11.4. osallistuneille YTN:n jäsenliittojen jäsenille lakkoavustusta. Avustus maksetaan niiltä päiviltä, jolloin jäsen on ollut lakossa eikä työvuorolistan mukaisessa työvuorossa.
Yleiset ohjeet lakkoavustuksesta
Jokaisesta lakkopäivästä tulee tehdä oma hakemuksensa. Lakkoavustusta voit hakea aikaisintaan lakkopäivänä kello 14 lähtien. Suosittelemme hakemaan avustusta mahdollisimman pian. Voit kuitenkin hakea avustusta järjestelmämme kautta kuukauden ajan lakkopäivästä. Jos tämän jälkeen haet avustusta, ole yhteydessä omaan liittoosi.
Lakkoavustusta maksetaan 90 euroa/lakkopäivä. Avustuksesta 16 euroa on verovapaata, tämän ylittävästä osasta (74 euroa) otetaan ennakkoperintänä 40 prosentin vero. Verokorttia ei tarvitse toimittaa.
Kullakin lakkopäivällä tulee olemaan oma lomakkeensa, ole siis tarkkana, että haet oikean päivän kohdalta avustusta.
Lakkoavustusjärjestelmäämme kirjaudutaan pankkitunnuksilla.
Tutustu tarkempiin ohjeisiin koskien lakkoavustusta.
Linkki, jonka avulla haet avustusta
Hae lakkoavustusta tämän linkin kautta (Jos linkki ei toimi, kopioi linkin osoite selaimen osoiteriville)
Kysyttävää?
- Lakkoavustusten käsittely vie aikaa, odotathan siis kärsivällisesti. Kun lakkoavustushakemuksesi on meillä, näet hakemuksesi kirjautumalla asiointipalveluumme.
- Jos sinulla on kysyttävää omaan jäsenyyteesi liittyen, ota yhteys omaan liittoosi.
- Jos sinulla on kysyttävää lakkoavustushakemuksen täyttämisestä, ole meihin yhteydessä: lakko@ytn.fi.
- Jos sinulla on muuta kysyttävää lakosta, olemme keränneet avuksesi vastauksia yleisimpiin kysymyksiin.