Skip to content

Elintarvikeala

Alan toimijat

Linda Kanniainen, Sopimusalavastaava linda.kanniainen@ytn.fi p. 040 901 1644
Tage Lindberg, Neuvottelija tage.lindberg@ytn.fi p. 040 513 3969
Niina Suvanto, Neuvottelija niina.suvanto@ytn.fi p. 0201 801 846
Enni Nirhola, sopimusalavastaava (palvelutoimialat), asiantuntija (elintarvikeala, kaupan ala, teknologiateollisuus) enni.nirhola@ytn.fi p. 09 2510 1345
Juha Oksanen, Tutkija juha.oksanen@ytn.fi p. 040 556 6671
Satu Vainio, Assistentti satu.vainio@ytn.fi p. (09) 2511 1651

Taustaryhmä

Hanna Kasari

Tero Kollanus

Timo Hurme

Maija Paakkanen

Satu Hulkkonen

Marika Aalto

Ari Jämsén

Harry Berg

Tapio Seppänen

Jaana Palmroth

Jari Sankari

Jouko Kallioinen

Petteri Rehu

Pekka K Hirvonen

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta
Asiointipalvelu