Skip to content

Elintarvikeala

Taustaryhmä

Harry Berg

Marianne Horppu

Timo Hurme

Jari Joki

Jouko Kallioinen

Tero Kollanus

Maija Paakkanen

Reijo Patanen

Raili Peltonen

Päivi Saarentola

Jari Sankari

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta

Alan toimijat

Elintarvikeala, hallitus Minna Hälikkä (Agronomiliitto) minna.halikka@ytn.fi p. (09) 2511 1644
elintarviketeollisuus Niina Suvanto (Insinööriliitto IL) niina.suvanto@ytn.fi p. 0201 801 846
teknologiateollisuus, elintarvikeala, sopimuspoliittinen ryhmä, koordinaatioryhmä, hallitus, työvaliokunta Tage Lindberg (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) tage.lindberg@ytn.fi p. +358 405 133 969
Elintarvikeala Sarianna Heiska (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) sarianna.heiska@ytn.fi p. +358 201 299 202
elintarviketeollisuus, kv-ryhmä Antti Leino (Yksityisalojen Esimiehet ja Asiantuntijat YTY) antti.leino@ytn.fi p. (09) 2510 1325
Elintarvikeala Mary Petri (Agronomiliitto) mary.petri@ytn.fi p. (09) 2511 1643
yksityinen laboratorioala Anna Melkas (Luonnon-, ympäristö- ja metsätieteilijöiden liitto Loimu ry) anna.melkas@ytn.fi p. 09 622 68 531
Elintarvikeala, Finanssiala, järjestöala, kaupanala, tilintarkastus ja konsultointiala, tutkimusryhmä Juha Oksanen (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) juha.oksanen@ytn.fi p. +358405566671
Elintarvikeala Satu Vainio (Agronomiliitto) satu.vainio@ytn.fi p. (09) 2511 1651