Skip to content

Elintarvikeala

Alan toimijat

Tage Lindberg (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) tage.lindberg@ytn.fi p. +358 405 133 969
Niina Suvanto (Insinööriliitto IL) niina.suvanto@ytn.fi p. 0201 801 846
Satu-Maarit Urtti, asiamies (Yksityisalojen Esimiehet ja Asiantuntijat YTY) satu-maarit.urtti@ytn.fi p. 09 2510 1345
Katariina Harju (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) katariina.harju@ytn.fi p. 020 129 9203
Linda Kanniainen, asiamies linda.kanniainen@agronomiliitto.fi
Katariina Harju (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) katariina.harju@ytn.fi p. 020 129 9203
Mary Petri (Agronomiliitto) mary.petri@ytn.fi p. (09) 2511 1643
Juha Oksanen (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) juha.oksanen@ytn.fi p. +358405566671
Satu Vainio (Agronomiliitto) satu.vainio@ytn.fi p. (09) 2511 1651

Taustaryhmä

Hanna Kasari

Tero Kollanus

Timo Hurme

Maija Paakkanen

Satu Hulkkonen

Marika Aalto

Ari Jämsén

Harry Berg

Tapio Seppänen

Jaana Palmroth

Jari Sankari

Jouko Kallioinen

Petteri Rehu

Pekka K Hirvonen

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta