Skip to content

Tilintarkastus ja liikkeenjohdon konsultointi

Alan toimijat

Veera Hellman, Sopimusalavastaava veera.hellman@ytn.fi p. 050 385 8229
Jenni Lakso, Asiantuntija jenni.lakso@ytn.fi p. 050 321 8982
Jaana Meklin, Asiantuntija jaana.meklin@ytn.fi p. 0400 741 686
Katariina Harju, Juristi katariina.harju@ytn.fi p. 020 129 9203
Marianna Kupias, Viestijä marianna.kupias@ytn.fi p. 040 198 4194
Juha Oksanen, Tutkija juha.oksanen@ytn.fi p. 040 556 6671
Krista Salo, Assistentti krista.salo@ytn.fi p. 040 350 4057

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta