Skip to content

Energia-ala

Alan toimijat

Jouko Malinen (Insinööriliitto IL) jouko.malinen@ytn.fi p. 0201 801 817
Maritta Jalo (Tekniikan Akateemiset TEK) maritta.jalo@ytn.fi p. (09) 2291 2211
Klas Laitinen (Insinööriliitto IL) klas.laitinen@ytn.fi
Kirsi Tamminen (Insinööriliitto IL) kirsi.tamminen@ytn.fi p. 0201 801 819
Varpu Multisilta (Insinööriliitto IL) varpu.multisilta@ytn.fi p. 0201 801 877
Pia Haveneth (Insinööriliitto IL) pia.haveneth@ytn.fi p. 0201 801 851

Taustaryhmä

Timo Puisto

Sebastian Elg

Mika Hinkkanen

Jari Tiusanen

Harriet Katajisto

Jouko Kangas

Hannu Laine

Jesse Santtila

Jari Rusanen

Juha Järvenpää

Saku Ruottinen

Petri Luostarinen

Varajäsenet

Ari Anttila

Ritva Määttänen

Aila Itäpää

Yrjö Koivisto

Mikko Piironen

Marjatta Palmu

Suvi Harsunen

Jukka Ahonen

Kristian Leino

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta