Skip to content

Energia-ala

Alan toimijat

Klas Laitinen, Sopimusalavastaava klas.laitinen@ytn.fi p. 0201 801 857
Saku Laapio, Asiantuntija saku.laapio@ytn.fi p. 0400 497 282
Maritta Jalo, Juristi, Neuvottelija maritta.jalo@ytn.fi p. 09 2291 2211
Kirsi Tamminen, Viestijä kirsi.tamminen@ytn.fi p. 0201 801 819
Varpu Multisilta, Tutkija varpu.multisilta@ytn.fi p. 0201 801 877
Pia Haveneth, Assistentti pia.haveneth@ytn.fi p. 0201 801 851

Taustaryhmä

Timo Puisto

Mika Hinkkanen

Jari Tiusanen

Harriet Katajisto

Jouko Kangas

Hannu Laine

Suvi Harsunen

Jari Rusanen

Marko Perkiö

Saku Ruottinen

Petri Luostarinen

Kristian Leino

Varajäsenet

Ari Anttila

Ritva Määttänen

Timo Ristikankare

Sebastian Elg

Yrjö Koivisto

Mikko Piironen

Kari Ikonen

Pia Hietanen

Jarko Mattila

Aamos Vesaikko

Ari-Pekka Kirkinen

Jesse Schultz

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta