Skip to content

Energia-ala

Alan toimijat

Klas Laitinen, Sopimusalavastaava klas.laitinen@ytn.fi p. 0201 801 857
Saku Laapio, Asiantuntija saku.laapio@ytn.fi p. 0400 497 282
Maritta Jalo, Juristi, Neuvottelija maritta.jalo@ytn.fi p. 09 2291 2211
Kirsi Tamminen, Viestijä kirsi.tamminen@ytn.fi p. 0201 801 819
Paula Pesonen, Tutkija (Energia-ala, Kemian ala) paula.pesonen@ytn.fi p. 0201 801 829
Pia Haveneth, assistentti pia.haveneth@ytn.fi p. 0201 801 851

Taustaryhmä

Timo Puisto

Mika Hinkkanen

Jari Tiusanen

Jari Rusanen

Kari Ikonen

Johannes Solla

Suvi Salomaa

Hannu Laine

Harriet Katajisto

Oskari Piepponen

Kristian Leino

Jesse Schultz

Aamos Vesaikko

Varajäsenet

Ari Anttila

Ritva Miettinen

Timo Ristikankare

Pia Hietanen

Petri Luostarinen

Yrjö Koivisto

Mikko Piironen

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta
Asiointipalvelu