Skip to content

Energia-ala

Taustaryhmä

Timo Puisto

Sebastian Elg

Mika Hinkkanen

Jari Tiusanen

Harriet Katajisto

Jouko Kangas

Hannu Laine

Jesse Santtila

Jari Rusanen

Juha Järvenpää

Saku Ruottinen

Petri Luostarinen

Varajäsenet

Ari Anttila

Ritva Määttänen

Aila Itäpää

Yrjö Koivisto

Mikko Piironen

Marjatta Palmu

Suvi Harsunen

Jukka Ahonen

Kristian Leino

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta

Alan toimijat

energia-ala, kaupanala Jouko Malinen (Insinööriliitto IL) jouko.malinen@ytn.fi p. 0201 801 817
Teemu Hankamäki (Tekniikan akateemiset TEK) teemu.hankamaki@ytn.fi p. +358 40 709 6681
energia-ala, ICT-ala Maritta Jalo (Tekniikan Akateemiset TEK) maritta.jalo@ytn.fi p. (09) 2291 2211
energia-ala Paavo Honkanen (Insinööriliitto IL) paavo.honkanen@ytn.fi
ICT-ala Kirsi Tamminen (Insinööriliitto IL) kirsi.tamminen@ytn.fi p. 0201 801 819
energia-ala, kemianteollisuus, teknologiateollisuus, tutkimusryhmä Varpu Multisilta (Insinööriliitto IL) varpu.multisilta@ytn.fi p. 0201 801 877
energia-ala, EPA-ala ja sopimuspoliittinen ryhmä Pia Haveneth (Insinööriliitto IL) pia.haveneth@ytn.fi p. 0201 801 851