Skip to content

Energia-ala

Alan toimijat

Klas Laitinen, Sopimusalavastaava klas.laitinen@ytn.fi p. 0201 801 857
Saku Laapio, Asiantuntija saku.laapio@ytn.fi p. 0400 497 282
Maritta Jalo, Juristi, Neuvottelija maritta.jalo@ytn.fi p. 09 2291 2211
Kirsi Tamminen, Viestijä kirsi.tamminen@ytn.fi p. 0201 801 819
Paula Pesonen, tutkija paula.pesonen@ilry.fi p. 0201 801 829
Pia Haveneth, Assistentti pia.haveneth@ytn.fi p. 0201 801 851

Taustaryhmä

Timo Puisto

Mika Hinkkanen

Jari Tiusanen

Harriet Katajisto

Hannu Laine

Jari Rusanen

Kari Ikonen

Oskari Piepponen

Ari-Pekka Kirkinen

Kristian Leino

Jesse Schultz

Varajäsenet

Ari Anttila

Ritva Määttänen

Timo Ristikankare

Yrjö Koivisto

Mikko Piironen

Pia Hietanen

Merja-Teija Lehtonen

Aamos Vesaikko

Petri Luostarinen

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta
Asiointipalvelu