Skip to content

Tietoala

Alan toimijat

Björn Wiemers, Sopimusalavastaava bjorn.wiemers@ytn.fi p. 09 2291 2220
Minna Anttonen, Pääneuvottelija minna.anttonen@ytn.fi p. 0201 801 886
Kosti Hyyppä, Sopimusalavastaava (ICT-ala), Asiantuntija (Tietoala, Palvelutoimialat) kosti.hyyppa@ytn.fi p. 050 351 6177
Julia Lauren, Asiantuntija, Neuvottelija, Vakuutuksen sopimusalavastaava julia.lauren@ytn.fi p. 050 376 2240
Noora Yli-Huumo, Juristi, Neuvottelija noora.yli-huumo@ytn.fi p. 0206 929 24
Tiina Henry-Biabaud, Viestijä tiina.henry-biabaud@ytn.fi p.  09 2291 2265
Jenni Larjomaa, Tutkija jenni.larjomaa@ytn.fi p. 0201 801 870
Ninni Kare, Assistentti ninni.kare@ytn.fi p. 0201 801 814
Jaana Sääksberg, Assistentti jaana.saaksberg@ytn.fi p. 09 2291 2260

Taustaryhmä

Mikael Montonen, pj, CGI Suomi Oy

Kim Englund, vpj, F-Secure Oyj

Jarkko Harri, Wapice Oy

Anne Jääskeläinen, Tata Consultancy Services Ltd (TCS)

Tuomo Kinnunen, M-Files Oy

Jari Korpela, Elinar Oy Ltd

Terhi Lukkari-Kymäläinen, Siili Solutions Oyj

Liisa-Johanna Pesonen, Fujitsu Finland Oy

Arttu Tuomela, Tech Mahindra Limited, Finland

Markku Wächter, Oracle Finland Oy

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta