Skip to content

Tietoala

Alan toimijat

Björn Wiemers (Tekniikan Akateemiset TEK) bjorn.wiemers@ytn.fi p. (09) 2291 2220
Minna Anttonen (Insinööriliitto IL) minna.anttonen@ytn.fi p. 0201 801 886
Kosti Hyyppä (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) kosti.hyyppa@ytn.fi p. 050 351 6177
Antti Leino (Yksityisalojen Esimiehet ja Asiantuntijat YTY) antti.leino@ytn.fi p. (09) 2510 1325
Sanna Frisk, Erityisasiantuntija, taloushallinto- ja IT-ala (Tradenomit) sanna.frisk@tradenomi.fi p. 050 532 9070
Noora Yli-Huumo (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) noora.yli-huumo@ytn.fi p. +358 206 929 24
Tiina Henry-Biabaud (Tekniikan Akateemiset TEK) tiina.henry-biabaud@ytn.fi p.  (09) 2291 2265
Jenni Larjomaa (Insinööriliitto IL) jenni.larjomaa@ytn.fi p. 0201 801 870
Jaana Sääksberg (Tekniikan Akateemiset TEK) jaana.saaksberg@ytn.fi p. 09 2291 2260

Taustaryhmä

Mikael Montonen, CGI Suomi Oy

Jari Korpela, Elinar Oy Ltd

Kim Englund, F-Secure Oyj

Liisa-Johanna Pesonen, Fujitsu Finland Oy

Tuomo Kinnunen, M-Files Oy

Terhi Lukkari-Kymäläinen, Siili Solutions Oyj

Anne Jääskeläinen, Tata Consultancy Services Ltd (TCS)

Arttu Tuomela, Tech Mahindra Limited, Finland

Jarkko Harri, Wapice Oy

Markku Wächter, Oracle Finland Oy

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta