Skip to content

Järjestöala

Taustaryhmä

Antti Hallia

Tapio Heiskari

Milla Eräsaari

Joni Kajander

Simo Kantele

Kirsi Marttinen

Outi Hakkarainen

Varajäsenet

Maiju Putkonen

Tuulikki Grönholm

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta

Alan toimijat

järjestöala Amalia Ojanen (Akavan Erityisalat AE) p. (02) 0123 5336
järjestöala Heidi Tupamäki (Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut) heidi.tupamaki@ytn.fi p. 010 231 0363
hallinto, koordinaatio- ja koulutusryhmä, finanssiala Nuutti Pursiainen nuutti.pursiainen@ytn.fi p. +358 40 575 8980
järjestöala Kari Eskola (Akavan Erityisalat AE) kari.eskola@ytn.fi p. (02) 01235352
järjestöala Anna Joutsenniemi (Akavan Erityisalat AE) anna.joutsenniemi@ytn.fi p. (02) 0123 5349
järjestöala Kati Ahtiainen (Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut) kati.ahtiainen@ytn.fi p. 010 231 0359
Elintarvikeala, Finanssiala, järjestöala, kaupanala, tilintarkastus ja konsultointiala, tutkimusryhmä Juha Oksanen (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) juha.oksanen@ytn.fi p. +358405566671
järjestöala Mirkka Heininen (Akavan Erityisalat AE) mirkka.heininen@ytn.fi p. (02) 01235343
järjestöala, finanssiala, rakennusala Petteri Kivelä petteri.kivela@ytn.fi p. 041 458 0038