Skip to content

Järjestöala

Alan toimijat

Elin Blomqvist-Valtonen, Sopimusalavastaava (Järjestöala), Asiantuntija (Kaupan ala) elin.blomqvist-valtonen@ytn.fi p. 0201 235 336
Nuutti Pursiainen, asiantuntija, neuvottelija (Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut) nuutti.pursiainen@ytn.fi p. 040 575 8980
Kari Eskola, asiantuntija, työmarkkinalakimies (Akavan Erityisalat AE) kari.eskola@ytn.fi p. 0201 235 352
Minna Rahja, juristi minna.rahja@ytn.fi p. 09 8561 0339
Sanna Frisk, Asiantuntija sanna.frisk@ytn.fi p. 050 532 9070
Mia Weckman, asiantuntija (Tieteentekijöiden liitto) mia.weckman@ytn.fi p. 0207 589 616
Antti Salokoski, lakiasiantuntija (Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut) antti.salokoski@ytn.fi p. 010 231 0364
Anna Joutsenniemi, viestijä (Akavan Erityisalat AE) anna.joutsenniemi@ytn.fi p. 0201 235 349
Hanna Koskenheimo, tutkija hanna.koskenheimo@ytn.fi p. 0201 235 368
Mirkka Heininen, viestintäassistentti (Akavan Erityisalat AE) mirkka.heininen@ytn.fi p. 0201 235 343

Taustaryhmä

Outi Hakkarainen

Hannele Kirveskoski

Kirsi Marttinen

Milla Eräsaari

Simo Kantele

Aino Pekkarinen

Lauri Lahoniitty

Varajäsenet

Senja Väätäinen

Roosa Veijola

Maiju Putkonen

Sinituuli Suominen

Joni Kajander

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta