Skip to content

Järjestöala

Alan toimijat

Amalia Ojanen (Akavan Erityisalat AE) p. (02) 0123 5336
Antti Salokoski (Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut) antti.salokoski@ytn.fi p. 010 231 0364
Nuutti Pursiainen, Pääsihteeri nuutti.pursiainen@ytn.fi p. 040 575 8980
Kari Eskola (Akavan Erityisalat AE) kari.eskola@ytn.fi p. (02) 01235352
Anna Joutsenniemi (Akavan Erityisalat AE) anna.joutsenniemi@ytn.fi p. (02) 0123 5349
Kati Ahtiainen kati.ahtiainen@ytn.fi p. 010 231 0359
Juha Oksanen (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) juha.oksanen@ytn.fi p. +358405566671
Mirkka Heininen (Akavan Erityisalat AE) mirkka.heininen@ytn.fi p. (02) 01235343
Petteri Kivelä, Asiamies, lakimies petteri.kivela@ytn.fi p. 041 458 0038

Taustaryhmä

Antti Hallia

Milla Eräsaari

Joni Kajander

Simo Kantele

Kirsi Marttinen

Outi Hakkarainen

Varajäsenet

Maiju Putkonen

Tuulikki Grönholm

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta