Skip to content

Järjestöala

Alan toimijat

Amalia Poutanen, YTN järjestöalan vastuullinen asiamies (Akavan Erityisalat AE) amalia.poutanen@ytn.fi p. 0201 235 336
Antti Salokoski, lakiasiantuntija (Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut) antti.salokoski@ytn.fi p. 010 231 0364
Nuutti Pursiainen, Asiamies, neuvottelija (Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut) nuutti.pursiainen@ytn.fi p. 040 575 8980
Kari Eskola, asiamies, työmarkkinalakimies (Akavan Erityisalat AE) kari.eskola@ytn.fi p. 0201 235 352
Anna Joutsenniemi, viestijä (Akavan Erityisalat AE) anna.joutsenniemi@ytn.fi p. 0201 235 349
Hanna Koskenheimo, tutkija (Akavan Erityisalat AE) hanna.koskenheimo@ytn.fi p. 0201 235 368
Mirkka Heininen, viestintäassistentti (Akavan Erityisalat AE) mirkka.heininen@ytn.fi p. 0201 235 343
Minna Rahja, lakimies (Lakimiesliitto) minna.rahja@ytn.fi p. 09 8561 0339

Taustaryhmä

Milla Eräsaari

Simo Kantele

Kirsi Marttinen

Outi Hakkarainen

Aino Pekkarinen

Lauri Lahoniitty

Hannele Kirveskoski

Varajäsenet

Maiju Putkonen

Joni Kajander

Senja Väätäinen

Salla Mäkelä

Vellu Taskila

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta