Skip to content

Järjestöala

Alan toimijat

Amalia Poutanen, Sopimusalavastaava (Järjestöala), Asiantuntija (Kaupan ala) (Akavan Erityisalat) amalia.poutanen@ytn.fi p. 0201 235 336
Nuutti Pursiainen, Asiantuntija, neuvottelija nuutti.pursiainen@ytn.fi p. 040 575 8980
Kari Eskola, Asiantuntija kari.eskola@ytn.fi p. 0201 235 352
Minna Rahja, Juristi minna.rahja@ytn.fi p. 09 8561 0339
Mia Weckman, Asiantuntija mia.weckman@ytn.fi p. 0207 589 616
Antti Salokoski, Juristi antti.salokoski@ytn.fi p. 010 231 0364
Anna Joutsenniemi, Viestijä anna.joutsenniemi@ytn.fi p. 0201 235 349
Hanna Koskenheimo, Tutkija hanna.koskenheimo@ytn.fi p. 0201 235 368
Mirkka Heininen, Assistentti mirkka.heininen@ytn.fi p. 0201 235 343
Jenni Lakso, asiantuntija jenni.lakso@ytn.fi p. 050 321 8982

Taustaryhmä

Outi Hakkarainen

Kirsi Marttinen

Milla Eräsaari

Simo Kantele

Aino Pekkarinen

Lauri Lahoniitty

Roosa Veijola

Sakari Tuomisto

Varajäsenet

Senja Väätäinen

Maiju Putkonen

Sinituuli Suominen

Joni Kajander

Anniina Sippola

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta
Asiointipalvelu