Skip to content

Finanssiala

Alan toimijat

Riikka Sipilä (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) riikka.sipila@ytn.fi p. +358400458226
Joonas Kopra joonas.kopra@ytn.fi p. 050 407 4876
Minna Rahja, lakimies (Lakimiesliitto) minna.rahja@ytn.fi p. 09 8561 0339
Sanna Frisk, Erityisasiantuntija, taloushallinto- ja IT-ala (Tradenomit) sanna.frisk@tradenomi.fi p. 050 532 9070
Emilia Pennanen (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) emilia.pennanen@ytn.fi p. +358 201 299 226
Anu Väätäjä, Viestintäpäällikkö anu.vaataja@ytn.fi p. 050 372 7395
Juha Oksanen (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) juha.oksanen@ytn.fi p. +358405566671
Krista Salo (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) krista.salo@ytn.fi p. +358 40 350 4057

Taustaryhmä

Jussi Kulmala

Janne Koskinen

Jarmo Hyvärinen

Kalle Keinänen

Karin Martin

Toni Ahlroth

Heidi Tuominen

Tiina Kallio-Kokko

Jaana Salo

Kenneth Hellsten

Tiina Suni

Varajäsenet

Mikko Haataja

Nina Eriksson

Mirja Ketola

Johanna Samun

Jarmo Heilakka

Minna Summanen

Minna Honkanen

Maria Havia

Tiia Honkaselkä

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta