Skip to content

Finanssiala

Taustaryhmä

Jussi Kulmala

Pekka Rintala

Jarmo Hyvärinen

Kalle Keinänen

Karin Martin

Toni Ahlroth

Heidi Tuominen

Minna Honkanen

Tiina Kallio-Kokko

Tuomas Isotupa

Jaana Van Der Zwaag

Kenneth Hellsten

Hannu Ruohola

Varajäsenet

Sanna Sievänen

Janne Koskinen

Suvi Rossi

Juho Jukkola

Aarne Palin

Minna Summanen

Marita Tuominen

Minna Honkanen

Netta Keski-Keturi

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta

Alan toimijat

finanssiala, hallitus Riikka Sipilä (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) riikka.sipila@ytn.fi p. +358400458226
finanssiala, palvelutoimialat, hallitus Anu Aspiala (Yksityisalojen Esimiehet ja Asiantuntijat YTY) anu.aspiala@ytn.fi p.  (09) 2510 1340
kaupanala, finanssiala, hallitus Ville-Veikko Rantamaula (Tradenomiliitto TRAL) ville-veikko.rantamaula@ytn.fi p. 040 832 66 82
hallinto, koordinaatio- ja koulutusryhmä, finanssiala Nuutti Pursiainen nuutti.pursiainen@ytn.fi p. 0102 31 0357
finanssiala Emilia Pennanen (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) emilia.pennanen@ytn.fi p. +358 201 299 226
finanssiala, kaupanala Joonas Kopra (Tradenomiliitto TRAL) joonas.kopra@ytn.fi p. 050 407 4876
viestintä Anu Väätäjä anu.vaataja@ytn.fi p. 050 372 7395
tilintarkastus ja liikkeenjohdon konsultointi Ulla Niemelä (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) ulla.niemela@ytn.fi p. +358 400 203 235
Elintarvikeala, Finanssiala, järjestöala, kaupanala, tilintarkastus ja konsultointiala, tutkimusryhmä Juha Oksanen (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) juha.oksanen@ytn.fi p. +358405566671
finanssiala Krista Salo (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) krista.salo@ytn.fi p. +358 201 299 296
järjestöala, finanssiala, rakennusala Petteri Kivelä petteri.kivela@ytn.fi p. 041 458 0038