Skip to content

Finanssiala

Alan toimijat

Riikka Sipilä (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) riikka.sipila@ytn.fi p. +358400458226
Karoliina Huovila, Lakimies karoliina.huovila@ytn.fi p. 040 521 9083
Ville-Veikko Rantamaula ville-veikko.rantamaula@ytn.fi p. 040 832 66 82
Sarianna Heiska (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) sarianna.heiska@ytn.fi p. +358 201 299 202
Petteri Kivelä, Asiamies, lakimies petteri.kivela@ytn.fi p. 041 458 0038
Nuutti Pursiainen, Pääsihteeri nuutti.pursiainen@ytn.fi p. 040 575 8980
Joonas Kopra joonas.kopra@ytn.fi p. 050 407 4876
Anu Väätäjä, Viestintäpäällikkö anu.vaataja@ytn.fi p. 050 372 7395
Juha Oksanen (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) juha.oksanen@ytn.fi p. +358405566671
Krista Salo (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) krista.salo@ytn.fi p. +358 201 299 296

Taustaryhmä

Jussi Kulmala

Pekka Rintala

Jarmo Hyvärinen

Kalle Keinänen

Karin Martin

Toni Ahlroth

Heidi Tuominen

Tiina Kallio-Kokko

Tuomas Isotupa

Jaana Van Der Zwaag

Kenneth Hellsten

Hannu Ruohola

Varajäsenet

Sanna Sievänen

Janne Koskinen

Suvi Rossi

Juho Jukkola

Aarne Palin

Minna Summanen

Marita Tuominen

Minna Honkanen

Netta Keski-Keturi

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta