Skip to content

Finanssiala

Alan toimijat

Riikka Sipilä, Sopimusalavastaava riikka.sipila@ytn.fi p. 0400 458 226
Joonas Kopra, Sopimusalavastaava (Kaupan ala), Asiantuntija/neuvottelija (Finanssiala) joonas.kopra@ytn.fi p. 050 407 4876
Minna Rahja, Juristi minna.rahja@ytn.fi p. 09 8561 0339
Julia Lauren, Asiantuntija, Neuvottelija, Vakuutuksen sopimusalavastaava julia.lauren@ytn.fi p. 050 376 2240
Sirpa Leppäluoto, Asiantuntija/Neuvottelija (Finanssiala), Juristi (Palvelutoimialat) sirpa.leppaluoto@ytn.fi
Emilia Pennanen, Juristi, Neuvottelija emilia.pennanen@ytn.fi p. 0201 299 226
Anu Väätäjä, Viestintäpäällikkö anu.vaataja@ytn.fi p. 050 372 7395
Juha Oksanen, Tutkija juha.oksanen@ytn.fi p. 040 556 6671
Krista Salo, Assistentti krista.salo@ytn.fi p. 040 350 4057

Taustaryhmä

Jussi Kulmala

Janne Koskinen

Jarmo Hyvärinen

Kalle Keinänen

Karin Martin

Toni Ahlroth

Heidi Tuominen

Tiina Kallio-Kokko

Jaana Salo

Kenneth Hellsten

Tiina Suni

Varajäsenet

Mikko Haataja

Nina Eriksson

Mirja Ketola

Johanna Samun

Jarmo Heilakka

Minna Summanen

Minna Honkanen

Maria Havia

Tiia Honkaselkä

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta