Skip to content

EPA-ala

Alan toimijat

Pia Hiltunen, sopimusalavastaava (EPA-ala), asiantuntija (Palvelutoimialat) pia.hiltunen@ytn.fi p. 09 2291 2223
Kati Hallikainen, juristi, neuvottelija kati.hallikainen@ytn.fi p. 0201 801 853
Jukka Sippola, asiantuntija, neuvottelija (Metsähallitus) jukka.sippola@ytn.fi p. 09 622 68 541
Heikki Meskanen, juristi, neuvottelija (Luotsi-TES) heikki.meskanen@ytn.fi
Jaana Liimatainen, juristi ja neuvottelija (EPA-ala) jaana.liimatainen@ytn.fi p. 09 2510 1360
Hannu Hallamaa, neuvottelija (teknologiateollisuus), juristi ja neuvottelija (tarkastusala) hannu.hallamaa@ytn.fi
Hanna Koskenheimo, tutkija hanna.koskenheimo@ytn.fi p. 0201 235 368
Henrik Muukkonen, viestijä henrik.muukkonen@ytn.fi
Jaana Sääksberg, assistentti jaana.saaksberg@ytn.fi p. 09 2291 2260

Taustaryhmä

Kalle Aarnio

Iiro Auterinen

Olli Eeronheimo

Osmo Huopainen

Johanna Kara

Ville-Hermanni Kilpiä

Jere Koponen

Saija Korpijaakko

Tuuli Kurkipää

Joni-Marko Laine

Tero Mäkiranta

Timo Nummi

Markku Pesonen

Pertti Pärssinen

Mikko Tuomivirta

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta
Asiointipalvelu