Skip to content

EPA-ala

Alan toimijat

Pia Hiltunen, Sopimusalavastaava (EPA-ala), Asiantuntija (Palvelutoimialat) pia.hiltunen@ytn.fi p. 09 2291 2223
Kati Hallikainen, Juristi, neuvottelija kati.hallikainen@ytn.fi p. 0201 801 853
Jukka Sippola, Asiantuntija, neuvottelija (Metsähallitus) jukka.sippola@ytn.fi p. 09 622 68 541
Juha Särkkä, Asiantuntija, neuvottelija juha.sarkka@ytn.fi p. 0201 801 843
Heikki Meskanen, Juristi, neuvottelija (Luotsi-TES) heikki.meskanen@ytn.fi
Henrik Muukkonen, Viestijä henrik.muukkonen@ytn.fi
Hanna Koskenheimo, Tutkija hanna.koskenheimo@ytn.fi p. 0201 235 368
Jaana Sääksberg, Assistentti jaana.saaksberg@ytn.fi p. 09 2291 2260

Taustaryhmä

Iiro Auterinen

Olli Eeronheimo

Johanna Kara

Ville-Hermanni Kilpiä

Jere Koponen

Saija Korpijaakko

Tomi Lahtinen

Joni-Marko Laine

Tero Mäkiranta

Pertti Niemi

Nina Niva

Markku Pesonen

Pertti Pärssinen

Mirja Rantala

Juha Sihvo

Mikko Tuomivirta

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta