Skip to content

Kemian ala

Alan toimijat

Mia Adolfsson mia.adolfsson@ytn.fi p. 040 574 6668
Petteri Oksa, Neuvottelupäällikkö (Insinööriliitto IL) petteri.oksa@ytn.fi p. 040 577 0644
Sirkku Pohja (Tekniikan akateemiset TEK) sirkku.pohja@ytn.fi p.  (09) 2291 2216
Marjaana Kousa marjaana.kousa@ytn.fi
Matti Andström (Insinööriliitto IL) matti.andstrom@ytn.fi
Janne Luotola janne.luotola@ytn.fi p. 0201 801 822
Varpu Multisilta varpu.multisilta@ytn.fi p. 0201 801 877
Eila Ruonala (Luonnon-, ympäristö- ja metsätieteilijöiden liitto Loimu ry) eila.ruonala@ytn.fi p. 09 622 68 523

Taustaryhmä

Jarkko Lappi

Jani Korhonen

Leena Aro

Santeri Frilander

Jyrki Hietasaari

Juho Järvinen

Jukka Järvinen

Kalle Kallio

Risto Kalliojärvi

Vesa Nuutinen

Tero Parkatti

Inka Saarinen

Pirjo Saikkonen

Varajäsenet

Hannu Helle

Tomi Svahn

Antti Palosuo

Juha Issakainen

Jaana Vallinmäki

Harri Järvelin

Sami Puttonen

Sami Hokkanen

Irene Aintio

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta