Skip to content

Kemian ala

Alan toimijat

Mia Adolfsson, Sopimusalavastaava, neuvottelija mia.adolfsson@ytn.fi p. 040 574 6668
Petteri Oksa, Neuvottelupäällikkö petteri.oksa@ytn.fi p. 040 577 0644
Sirkku Pohja, Asiantuntija, työsuojelu (Kemian ala), Asiantuntija ja neuvottelija (Yksityinen laboratorioala) sirkku.pohja@ytn.fi p. 09 2291 2216
Anna Kytömaa, Sopimusalavastaava (Yksityinen laboratorioala), Asiantuntija, sopimustoiminta (Kemian ala) anna.kytomaa@ytn.fi p. 041 433 1671
Matti Andström, Juristi, neuvottelija matti.andstrom@ytn.fi
Varpu Multisilta, Tutkija varpu.multisilta@ytn.fi p. 0201 801 877
Janne Luotola, Viestijä janne.luotola@ytn.fi p. 0201 801 822
Eila Ruonala, Assistentti eila.ruonala@ytn.fi p. 09 622 68 523

Taustaryhmä

Jarkko Lappi

Jani Korhonen

Leena Aro

Tero Parkatti

Inka Saarinen

Kalle Kallio

Juho Järvinen

Santeri Frilander

Vesa Nuutinen

Harri Virtanen

Mia Salila

Jukka Järvinen

Pirjo Saikkonen

Risto Kalliojärvi

Jyrki Hietasaari

Varajäsenet

Hannu Helle

Tomi Svahn

Sami Hokkanen

Jaana Vallinmäki

Katri Holappa

Sami Puttonen

Juha Issakainen

Irene Aintio

Harri Järvelin

Antti Palosuo

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta