Skip to content

Kemian ala

Alan toimijat

Mia Adolfsson mia.adolfsson@ytn.fi p. 040 574 6668
Petteri Oksa, Neuvottelupäällikkö (Insinööriliitto IL) petteri.oksa@ytn.fi p. 040 577 0644
Sirkku Pohja (Tekniikan akateemiset TEK) sirkku.pohja@ytn.fi p.  (09) 2291 2216
Anna Kytömaa (Loimu ry) anna.kytomaa@ytn.fi p. +358414331671
Matti Andström (Insinööriliitto IL) matti.andstrom@ytn.fi
Varpu Multisilta varpu.multisilta@ytn.fi p. 0201 801 877
Janne Luotola janne.luotola@ytn.fi p. 0201 801 822
Eila Ruonala (Luonnon-, ympäristö- ja metsätieteilijöiden liitto Loimu ry) eila.ruonala@ytn.fi p. 09 622 68 523

Taustaryhmä

Harri Virtanen

Mia Salila

Leena Aro

Tero Parkatti

Inka Saarinen

Kalle Kallio

Juho Järvinen

Santeri Frilander

Vesa Nuutinen

Jukka Järvinen

Pirjo Saikkonen

Risto Kalliojärvi

Jyrki Hietasaari

Jani Korhonen

Jarkko Lappi

Varajäsenet

Tomi Svahn

Sami Hokkanen

Jaana Vallinmäki

Katri Holappa

Sami Puttonen

Juha Issakainen

Irene Aintio

Harri Järvelin

Antti Palosuo

Hannu Helle

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta