Skip to content

Palvelutoimialat

Taustaryhmä

Kari Lappalainen

Petri Soirala

Jyrki Jaakkola

Roope Sovala

Jari Lehtonen

Kari Klemi

Mari Antikainen

Varajäsenet

Merja Lindberg

Jorma Heiskanen

Ilkka Koskenniemi

Minna Hannula

Tomas Kolehmainen

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta

Alan toimijat

palvelutoimialat, kaupanala Julia Lauren (Yksityisalojen Esimiehet ja Asiantuntijat YTY) julia.lauren@ytn.fi p. (09) 2510 1345
EPA-ala, hallitus Pia Hiltunen (Tekniikan Akateemiset TEK) pia.hiltunen@ytn.fi p. (09) 2291 2223
teknologiateollisuus, palvelutoimialat, ICT-ala Anu Kaniin (Insinööriliitto IL) anu.kaniin@ytn.fi p. 0201 801 859
ICT-ala, hallitus Kosti Hyyppä (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) kosti.hyyppa@ytn.fi p. +358 503 516 177
finanssiala, palvelutoimialat, hallitus Anu Aspiala (Yksityisalojen Esimiehet ja Asiantuntijat YTY) anu.aspiala@ytn.fi p.  (09) 2510 1340
Finnvera Timo Voutilainen (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) timo.voutilainen@ytn.fi p. +358 201 299 283
palvelutoimialat Katri Kangas (Yksityisalojen Esimiehet ja Asiantuntijat YTY) katri.kangas@ytn.fi p. (09) 2510 1335
ICT-ala, metsäteollisuus, palvelutoimialat, rakennusala, tutkimusryhmä Tuunia Keränen (Tekniikan Akateemiset TEK) tuunia.keranen@ytn.fi p. (09) 2291 2288
Taustaryhmien kokous- ja tapahtumajärjestelyt, järjestelmien ylläpito sekä hallinnon avustavat tehtävät Henna Hurme henna.hurme@ytn.fi p. +358 40 825 9185