Skip to content

Palvelutoimialat

Alan toimijat

Julia Lauren julia.lauren@ytn.fi p. (09) 2510 1345
Pia Hiltunen (Tekniikan Akateemiset TEK) pia.hiltunen@ytn.fi p. (09) 2291 2223
Anu Kaniin anu.kaniin@ytn.fi p. 0201 801 859
Kosti Hyyppä (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) kosti.hyyppa@ytn.fi p. +358 503 516 177
Karoliina Huovila, Lakimies karoliina.huovila@ytn.fi p. 040 521 9083
Timo Voutilainen (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) timo.voutilainen@ytn.fi p. +358 201 299 283
Tuunia Keränen (Tekniikan Akateemiset TEK) tuunia.keranen@ytn.fi p. (09) 2291 2288
Henna Hurme, Assistentti henna.hurme@ytn.fi p. 040 825 9185

Taustaryhmä

Kari Lappalainen

Petri Soirala

Jyrki Jaakkola

Roope Sovala

Jari Lehtonen

Kari Klemi

Mari Antikainen

Varajäsenet

Merja Lindberg

Jorma Heiskanen

Ilkka Koskenniemi

Minna Hannula

Tomas Kolehmainen

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta