Skip to content

Suunnittelu- ja konsulttiala

Alan toimijat

Tuula Aaltola, sopimusalavastaava tuula.aaltola@ytn.fi p. 040 725 5817
Satu-Maarit Urtti, neuvottelija satu-maarit.urtti@ytn.fi p. 040 184 6312
Tiina Kauppila, juristi, neuvottelija tiina.kauppila@ytn.fi p. 0201 801 828
Kalle Kiili, asiantuntija kalle.kiili@ytn.fi p. 050 4800 277
Tuunia Keränen, tutkija tuunia.keranen@ytn.fi p. 09 2291 2288
Tiina Henry-Biabaud, viestijä tiina.henry-biabaud@ytn.fi p. 09 2291 2265
Ninni Kare, Assistentti ninni.kare@ytn.fi p. 0201 801 814

Taustaryhmä

Anne-Mari Kuoppala, Ramboll (taustaryhmän puheenjohtaja)

Mika Paananen, Sweco (taustaryhmän varapuheenjohtaja)

Sanja Ansamaa, Huld

Jarmo Haavisto, Deltamarin

Tiina Kauppinen, Granlund Oy

Kaisa Kettunen, Cyient

Minna Lamminsaari, A-Insinöörit

Mika Luukkonen, WSP

Mikko Merihaara, Etteplan

Mari Nevalainen, Comatec

Hannu Peni, Fimpec

Mohammad Rostami Barouei, Elomatic

Taneli Sammaljoki, Welado

Emmi Savola, FCG

Markku Suokko, AFRY

Tatu Turunen, Sitowise

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta
Asiointipalvelu