Skip to content

Suunnittelu- ja konsulttiala

Alan toimijat

Tuula Aaltola, sopimusalavastaava (arkkitehtisuunnitteluala sekä suunnittelu- ja konsulttiala), asiantuntija ja neuvottelija (teknologiateollisuus) tuula.aaltola@ytn.fi p. 040 725 5817
Petteri Oksa, neuvottelupäällikkö, neuvottelija petteri.oksa@ytn.fi p. 040 577 0644
Satu Tähkäpää, Neuvottelija, Juristi satu.tahkapaa@ytn.fi p. 0201 801 854
Kalle Kiili, Asiantuntija kalle.kiili@ytn.fi p. 050 4800 277
Rina Knape, Asiantuntija rina.knape@ytn.fi
Tuunia Keränen, Tutkija tuunia.keranen@ytn.fi p. 09 2291 2288
Tiina Henry-Biabaud, Viestijä tiina.henry-biabaud@ytn.fi p. 09 2291 2265
Ninni Kare, Assistentti ninni.kare@ytn.fi p. 0201 801 814

Taustaryhmä

Jukka Mussalo, AFRY Finland Oy, pj

Timo Puhakka, Etteplan, vpj

Sanja Ansamaa, Huld

Jarmo Haavisto, Deltamarin Oy

Heikki Harju, Neste Engineering Solutions

Juha Hellstén, Rejlers Finland Oy

Katriina Jokinen, FCG Finnish Consulting Group Oy

Ilpo Karjalainen, Welado Oy

Tiina Kauppinen, Granlund

Kaisa Kettunen, Citec

Anne-Mari Kuoppala, Ramboll

Minna Lamminsaari, A-Insinöörit

Mari Nevalainen, Comatec Oy

Mika Paananen, Sweco

Hannu Peni, Fimpec

Pauli Pesonen, WSP

Mohammad Rostami Barouei, Elomatic

Arto Toorikka, Vahanen

Tatu Turunen, Sitowise Oy

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta
Asiointipalvelu