Skip to content

Teknologiateollisuus

Alan toimijat

Hannu Takala hannu.takala@ytn.fi p. 0201 801 809
Petteri Oksa, Neuvottelupäällikkö (Insinööriliitto IL) petteri.oksa@ytn.fi p. 040 577 0644
Anna Mäki-Jokela anna.maki-jokela@ytn.fi
Tuula Aaltola (Tekniikan Akateemiset TEK) tuula.aaltola@ytn.fi p. 040 725 5817
Anu Kaniin anu.kaniin@ytn.fi p. 0201 801 859
Jukka Orava (Tekniikan Akateemiset TEK) jukka.orava@ytn.fi p. 040 507 0736
Jaana Liimatainen jaana.liimatainen@ytn.fi p. 09 2510 1360
Tage Lindberg (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) tage.lindberg@ytn.fi p. +358 405 133 969
Petri Partanen petri.partanen@ytn.fi p. 0400 802 300
Tuomas Oksanen tuomas.oksanen@ytn.fi
Jari Rauhamäki jari.rauhamaki@ytn.fi p. 040 505 2115
Varpu Multisilta varpu.multisilta@ytn.fi p. 0201 801 877
Maritta Rantala maritta.rantala@ytn.fi p.  09 2291 2212

Taustaryhmä

Pekka Skyttä (pj)

Tanja Malinen

Janne Mussalo

Matti Tiihonen

Lassi Saarinen

Soile Kangastupa-Ahola

Mikko Jutila

Raimo Brand

Riitta Hairisto

Risto Lehtilahti

Simo Nenonen

Heikki Seppänen

Heli Rummukainen

Ilkka Kokko

Riku Kopra

Asmo Nieminen

Kimmo Koskinen

Sami Mäki-Rahkola

Rauno Minkkinen

Ralf Holmlund

Varajäsenet

Risto Hölttä

Kaj Hagström

Jarkko Järvinen

Harri Pääkkönen

Susanna Norja

Jari Hurme

Mika Vähäkuopus

Erja Käsnänen

Aarno Liimatta

Ilpo Hall

Eero Rauma

Risto Kesti

Ville Fomkin

Jari Metsälä

Juha Herrala

Pasi Rajala

Tero Tikkanen

Niko Ekholm

Jukka Palsa

Lars-Johan Andersson

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta