Skip to content

Teknologiateollisuus

Alan toimijat

Hannu Takala, sopimusalavastaava, neuvottelija hannu.takala@ytn.fi p. 0201 801 809
Petteri Oksa, neuvottelupäällikkö, neuvottelija petteri.oksa@ytn.fi p. 040 577 0644
Tuula Aaltola, sopimusalavastaava (arkkitehtisuunnitteluala sekä suunnittelu- ja konsulttiala), asiantuntija ja neuvottelija (teknologiateollisuus) tuula.aaltola@ytn.fi p. 040 725 5817
Tage Lindberg, Neuvottelija tage.lindberg@ytn.fi p. 040 513 3969
Hannu Hallamaa, neuvottelija hannu.hallamaa@ytn.fi
Tuomas Oksanen, juristi tuomas.oksanen@ytn.fi
Janina Hirvelä, asiantuntija janina.hirvela@ytn.fi
Enni Nirhola, sopimusalavastaava (palvelutoimialat), asiantuntija (elintarvikeala, kaupan ala, teknologiateollisuus) enni.nirhola@ytn.fi p. 09 2510 1345
Jenni Lakso, asiantuntija jenni.lakso@ytn.fi p. 050 321 8982
Jussi Nousiainen, asiantuntija jussi.nousiainen@ytn.fi p. 050 5780 959
Jukka Orava, asiantuntija, alueasiamies jukka.orava@ytn.fi p. 040 507 0736
Elina Ahti, tutkija elina.ahti@ytn.fi p. 0201 801 838
Jari Rauhamäki, viestijä jari.rauhamaki@ytn.fi p. 040 505 2115
Maritta Rantala, assistentti maritta.rantala@ytn.fi p.  09 2291 2212

Taustaryhmä

Kimmo Koskinen (pj.)

Raimo Brand

Niko Ekholm

Riitta Hairisto

Ilpo Hall

Ralf Holmlund

Soile Kangastupa-Ahola

Ilkka Kokko

Riku Kopra

Tanja Malinen

Janne Mussalo

Asmo Nieminen

Jukka Palsa

Timo Rouhio

Heli Rummukainen

Lassi Saarinen

Heikki Seppänen

Pekka Skyttä

Matti Tiihonen

Jari Tiitanen

Varajäsenet

Tero Tikkanen

Simo Nenonen

Valitaan myöhemmin

Jens Holmström

Tero Arvonen

Hertta Matikainen

Jari Hurme

Jari Metsälä

Juhani Laine

Hannu Majaniemi

Markku Kivelä

Pasi Rajala

Juha Vimpari

Lassi Lahti

Ville Fomkin

Susanna Norja

Risto Kesti

Risto Hölttä

Harri Pääkkönen

Mika Vähäkuopus

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta
Asiointipalvelu