Skip to content

Teknologiateollisuus

Alan toimijat

Hannu Takala hannu.takala@ytn.fi p. 0201 801 809
Petteri Oksa, Neuvottelupäällikkö petteri.oksa@ytn.fi p. 040 577 0644
Anna Mäki-Jokela anna.maki-jokela@ytn.fi
Tuula Aaltola (Tekniikan Akateemiset TEK) tuula.aaltola@ytn.fi p.  (09) 2291 2280
Anu Kaniin anu.kaniin@ytn.fi p. 0201 801 859
Tage Lindberg (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) tage.lindberg@ytn.fi p. +358 405 133 969
Mia Adolfsson mia.adolfsson@ytn.fi p. 040 574 6668
Petri Partanen petri.partanen@ytn.fi p. 0400 802 300
Tuomas Oksanen tuomas.oksanen@ytn.fi
Jari Rauhamäki jari.rauhamaki@ytn.fi p. 040 505 2115
Varpu Multisilta (Insinööriliitto IL) varpu.multisilta@ytn.fi p. 0201 801 877
Maritta Rantala maritta.rantala@ytn.fi p.  (09) 2291 2212

Taustaryhmä

Lassi Karppinen

Markku Kivelä

Matti Tiihonen

Kimmo Koskinen

Soile Kangastupa-Ahola

Mikko Jutila

Raimo Brand

Timo Rouhio

Tuomas Nikula

Eero Rauma

Asmo Nieminen

Riku Kopra

Pekka Skyttä

Rauno Minkkinen

Ralf Holmlund

Riitta Hairisto

Risto Lehtilahti

Varajäsenet

Tanja Malinen

Keijo Frigård

Timo Puhakka

Mari Jonninen

Jari Hurme

Mika Vähäkuopus

Erja Käsnänen

Marko Tuominen

Heikki Seppänen

Kirsi Kaasinen

Markku Koivumäki

Pasi Rajala

Risto Hölttä

Jukka Palsa

Lars-Johan Andersson

Kari Montonen

Ilpo Hall

Ville Fomkin

Juha Herrala

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta