Skip to content

Teknologiateollisuus

Taustaryhmä

Lassi Karppinen

Markku Kivelä

Matti Tiihonen

Kimmo Koskinen

Soile Kangastupa-Ahola

Mikko Jutila

Raimo Brand

Lassi Karppinen

Timo Rouhio

Tuomas Nikula

Eero Rauma

Jari Metsälä

Asmo Nieminen

Riku Kopra

Pekka Skyttä

Rauno Minkkinen

Ralf Holmlund

Riitta Hairisto

Risto Lehtilahti

Varajäsenet

Tanja Hairisto

Keijo Frigård

Timo Puhakka

Mari Jonninen

Jari Hurme

Mika Vähäkuopus

Erja Käsnänen

Marko Tuominen

Heikki Seppänen

Kirsi Kaasinen

Markku Koivumäki

Pasi Rajala

Risto Hölttä

Jukka Palsa

Lars-Johan Andersson

Kari Montonen

Ilpo Hall

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta

Alan toimijat

teknologiateollisuus, sopimuspoliittinen ryhmä Hannu Takala (Insinööriliitto IL) hannu.takala@ytn.fi p. 0201 801 809
neuvottelutoiminnan koordinointi, sopimuspoliittisen ryhmän vetäjä Petteri Oksa petteri.oksa@ytn.fi p. 0201 801 839
Teemu Hankamäki (Tekniikan akateemiset TEK) teemu.hankamaki@ytn.fi p. 040 709 6681
suunnitteluala, hallitus Tuula Aaltola (Tekniikan Akateemiset TEK) tuula.aaltola@ytn.fi p.  (09) 2291 2280
teknologiateollisuus, palvelutoimialat, ICT-ala Anu Kaniin (Insinööriliitto IL) anu.kaniin@ytn.fi p. 0201 801 859
teknologiateollisuus, elintarvikeala, sopimuspoliittinen ryhmä, koordinaatioryhmä, hallitus, työvaliokunta Tage Lindberg (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) tage.lindberg@ytn.fi p. +358 405 133 969
kemianteollisuus Mia Adolfsson (Tekniikan Akateemiset TEK) mia.adofsson@ytn.fi p. 040 574 6668
teknologiateollisuus Petri Partanen (Tekniikan Akateemiset TEK) petri.partanen@ytn.fi p. 0400 802 300
teknologiateollisuus Tuomas Oksanen (Insinööriliitto IL) tuomas.oksanen@ytn.fi
teknologiateollisuus Jari Rauhamäki (Insinööriliitto IL) jari.rauhamaki@ytn.fi p. 040 505 2115
suunnitteluala Aku Karjalainen (Tekniikan Akateemiset TEK) aku.karjalainen@ytn.fi p.  (09) 2291 2247
energia-ala, kemianteollisuus, teknologiateollisuus, tutkimusryhmä Varpu Multisilta (Insinööriliitto IL) varpu.multisilta@ytn.fi p. 0201 801 877
teknologiateollisuus Maritta Rantala (Tekniikan Akateemiset TEK) maritta.rantala@ytn.fi p.  (09) 2291 2212