Skip to content

Kaupan ala

Alan toimijat

Joonas Kopra, Sopimusalavastaava (Kaupan ala), Asiantuntija/neuvottelija (Finanssiala) joonas.kopra@ytn.fi p. 050 407 4876
Elin Blomqvist-Valtonen, Sopimusalavastaava (Järjestöala), Asiantuntija (Kaupan ala) elin.blomqvist-valtonen@ytn.fi p. 0201 235 336
Enni Nirhola, Sopimusalavastaava (Palvelutoimialat), Asiantuntija (Elintarvikeala, Kaupan ala) enni.nirhola@ytn.fi p. 09 2510 1345
Annika Pohjolainen, Juristi/neuvottelija annika.pohjolainen@ytn.fi p. 0201 299 205
Juha Oksanen, Tutkija juha.oksanen@ytn.fi p. 040 556 6671
Alexia Persons, Asiantuntija alexia.persons@ytn.fi p. 0201 801 897

Taustaryhmä

Akseli Saarinen

Kauko Keskihannu

Ulla Kivilaakso

Tuomas Tiilikainen

Niko Vuoriola

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta