Skip to content

Kaupan ala

Alan toimijat

Joonas Kopra joonas.kopra@ytn.fi p. 050 407 4876
Amalia Poutanen, YTN järjestöalan vastuullinen asiamies (Akavan Erityisalat AE) amalia.poutanen@ytn.fi p. 0201 235 336
Satu-Maarit Urtti, asiamies (Yksityisalojen Esimiehet ja Asiantuntijat YTY) satu-maarit.urtti@ytn.fi p. 09 2510 1345
Jouko Malinen jouko.malinen@ytn.fi p. 0201 801 817
Annika Pohjolainen (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer) annika.pohjolainen@ytn.fi p. 0201 299 205
Juha Oksanen (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) juha.oksanen@ytn.fi p. +358405566671
Mervi Löfgren, Toimistonhoitaja mervi.lofgren@ytn.fi p. 040 501 6840

Taustaryhmä

Minna Salo

Jannica Joelsson

Ulla Kivilaakso

Tuomas Tiilikainen

Kauko Keskihannu

Niko Vuoriola

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta