Skip to content

Kaupan ala

Taustaryhmä

Minna Salo

Ulla Kivilaakso

Tuija Pohjonen

Soili Saarinen

Tuomas Tiilikainen

Niko Vuoriola

Kauko Keskihannu

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta

Alan toimijat

kaupanala, finanssiala, hallitus Ville-Veikko Rantamaula (Tradenomiliitto TRAL) ville-veikko.rantamaula@ytn.fi p. 040 832 66 82
keskuslakkotoimikunta Joel Salminen (Tekniikan Akateemiset TEK) joel.salminen@ytn.fi p.  (09) 2291 2217
energia-ala, kaupanala Jouko Malinen (Insinööriliitto IL) jouko.malinen@ytn.fi p. 0201 801 817
järjestöala Amalia Ojanen (Akavan Erityisalat AE) p. (02) 0123 5336
finanssiala, kaupanala Joonas Kopra (Tradenomiliitto TRAL) joonas.kopra@ytn.fi p. 050 407 4876
palvelutoimialat, kaupanala Julia Lauren (Yksityisalojen Esimiehet ja Asiantuntijat YTY) julia.lauren@ytn.fi p. (09) 2510 1345
viestintä Anu Väätäjä anu.vaataja@ytn.fi p. 050 372 7395
Elintarvikeala, Finanssiala, järjestöala, kaupanala, tilintarkastus ja konsultointiala, tutkimusryhmä Juha Oksanen (Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer ry) juha.oksanen@ytn.fi p. +358405566671
Taustaryhmien kokous- ja tapahtumajärjestelyt, järjestelmien ylläpito sekä hallinnon avustavat tehtävät Henna Hurme henna.hurme@ytn.fi p. 040 825 9185