Skip to content

Metsäteollisuus

Alan toimijat

Saku Laapio (Tekniikan Akateemiset TEK) saku.laapio@ytn.fi p. 0400 497 282
Teemu Hankamäki, Puheenjohtaja (Tekniikan akateemiset TEK) teemu.hankamaki@ytn.fi p. 040 709 6681
Petteri Oksa, Neuvottelupäällikkö petteri.oksa@ytn.fi p. 040 577 0644
Jukka Sippola jukka.sippola@ytn.fi p. 09 622 68 541
Satu Tähkäpää (Insinööriliitto IL) satu.tahkapaa@ytn.fi
Heta Ravolainen-Rinne (Insinööriliitto IL) heta.ravolainen-rinne@ytn.fi p. 0201 801 891
Mikko Sormunen (Insinööriliitto IL) mikko.sormunen@ytn.fi p. 0201 801 778
Mikaela Karavokyros (Tekniikan Akateemiset TEK) mikaela.karavokyros@ytn.fi
Tuunia Keränen tuunia.keranen@ytn.fi p. (09) 2291 2288
Jaana Sääksberg (Tekniikan Akateemiset TEK) jaana.saaksberg@ytn.fi p.  (09) 2291 2260

Taustaryhmä

Pekka Rantala

Tero Anttila

Jukka Puustinen

Kirsi Matti

Jari Suikkanen

Timo Rauhansalo

Terttu Heinonen

Ahti Alanärä

Carita Lehtola

Timo Koljonen

Johanna Teivainen

Tiina Selin

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta