Skip to content

EPA-ala

Taustaryhmän toimii alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Jäsenet ovat alalla työskenteleviä YTN-liittojen jäseniä. Ryhmän tehtävänä on:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista viestintää ja koulutusta

Alan toimijat

EPA-ala Juha Särkkä (Insinööriliitto IL) juha.sarkka@ytn.fi p. 0201 801 843
EPA-ala, hallitus Pia Hiltunen (Tekniikan Akateemiset TEK) pia.hiltunen@ytn.fi p. (09) 2291 2223
EPA-ala Kati Hallikainen (Insinööriliitto IL) kati.hallikainen@ytn.fi
EPA-ala Jukka Sippola (Luonnon-, ympäristö- ja metsätieteilijöiden liitto Loimu ry) jukka.sippola@ytn.fi p. 09 622 68 541
EPA-ala Janne Luotola (Insinööriliitto IL) janne.luotola@ytn.fi p. 0201 801 822
ICT-ala Kirsi Tamminen (Insinööriliitto IL) kirsi.tamminen@ytn.fi p. 0201 801 819
energia-ala, kemianteollisuus, teknologiateollisuus, tutkimusryhmä Varpu Multisilta (Insinööriliitto IL) varpu.multisilta@ytn.fi p. 0201 801 877
energia-ala, EPA-ala ja sopimuspoliittinen ryhmä Pia Haveneth (Insinööriliitto IL) pia.haveneth@ytn.fi p. 0201 801 851